Gustaw Gizewiusz

Gustaw Gizewiusz ( 1810 – 1848 ) – był duchownym ewangelickim, polskim działaczem społeczno – narodowym oraz politycznym na Mazurach, publicystą i literatem.

Swoją pracę rozpoczął w 1835 jako kaznodzieja w Ostródzie gdzie rozwiną działalność w obronie Mazur. Gustaw Gizewiusz protestował przeciwko germanizacji i opracował wspólnie z Krzysztofem Mrongowiuszem memorial do króla pruskiego w 1841 roku. Pismo to dostarczył osobiście Fryderykowi Wilhelmowi w 1842 roku. Chciał utrzymać swój język ojczysty – polski w szkołach. Gustaw Gizewiusz był twórcą pierwszego czasopisma dla Mazur w języku polskim.

Dzielnie zajmował się obroną języka i kultury polskiej na Mazurach  a nawet w Czechach i na Łużycach. Przykładem działań było tłumaczenie literatury oraz śpiewników z języka niemieckiego na język polski. Był podróżnikiem, a jego wyprawy miały ogromny wpływ na walkę z germanizacją, gdzie zawierał liczne znajomości  z wybitnymi osobistościami, które pomagały mu w jego dalszych planach. Zaraz po śmierci Gustawa Gizewiusza mianowano go posłe społeczności polskiej do berlińskiego parlamentu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *