Jędrzej Moraczewski

Jędrzej MoraczewskiJędrzej Moraczewski – ( 1870 – 1944 ) był polskim premierem, działaczem związkowym oraz jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalno – Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej.
Był absolwentem Politechniki Lwowskiej. Jędrzej Moraczewski podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, był jednym z przywódców POW. Tam przyczyniał się do tworzenia oddziałów strzeleckich. w późniejszym czasie służył w I Brygadzie Legionów a tam osiągnął posadę porucznika. Jędrzej Moraczewski od 1893 roku uczestniczył w Galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej, a następnie w wojsku austro- węgierskim. w międzyczasie zajmował się budową linii kolejowych w Galicji oraz Bałkanach. Został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari V stopnia, oraz Krzyżem Walecznym i Niepodległościowym.
Zmarł natychmiastowo we własnym mieszkaniu od przypadkowego pocisku artyleryjskiego w krtań zadanego przez radzieckiego żołnierza. Ciało Ignacego Moraczewskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *