Ignacy Daszyński – kim on był?

Ignacy DaszyńskiIgnacy Daszyński – ( ur. 26 października 1866 w Zbarażu, zm. 31 października 1936 w Bystrej Śląskiej ) – polityk, publicysta, współzałożyciel, organizator wielu partii, w 1918 roku premier rządu lubelskiego, początkowy zwolennik Józefa Piłsudskiego, wraz z wiekiem przeszedł do opozycji. Pełnił także funkcje marszałka sejmu.

Opisywana osobowość, czyli Ignacy Daszyński urodził się w wyznającej wartości patriotyczne, szlacheckiej rodzinie pochodzenia polskiego. Rodzice, czyli Ferdynand Daszyński i Kamila z Mierzeńskich pełnili średnio płatne zawody. Miał wiele braci i sióstr. Od czasów młodzieńczych Ignacy wykazywał zdolności lingwistyczne poparte odpowiednią nauką. Pod zaborami rozpoczął z bratem działalność spiskową przeciwko zaborcom. Wraz z bratem siedział na ławie oskarżonych w austryjackiej policji, na szczęście zostali uniewinnieni.

Na początku 1892 roku wyjechał do Berlina. Stał się od tego czasu reformatorem i wielkimi krokami rozpoczął aktywność polityczną. Funkcję marszałka sejmu w powojennej Polsce pełnił w latach 1928 do 1930. Prezes TUL. Wycofał się z polityki przez zły stan zdrowia.