Kazimierz Opaliński

źródło wikipedia

Kazimierz Opaliński – aktor, który grał w wielu teatrach znajdujących się na terenie Polski, do końca swojego życia był związany ze sztuką i filmem, pełnił również funkcję reżysera teatralnego kierownika artystycznego czy dyrektora teatru.

Życie

Kazimierz Józef Opaliński urodził się 22 lutego 1890 roku w Przemyślu, a zmarł 6 czerwca 1979 roku w Warszawie. Jako aktor zadebiutował w teatrze amatorskim Fredrum, mając 22 lata. Podczas trwania pierwszej wojny światowej służył w Twierdzy Przemyśl. Przez trzy lata przebywał w niewoli rosyjskiej i jako jeniec brał udział w życiu artystycznym obozu. W późniejszych latach był aktorem w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Powszechnym w Łodzi oraz Teatrach w Warszawie. Mężczyzna dwukrotnie się ożenił. Najpierw z Marią Mrowińską, a potem z Kazimierą Teresą Narkiewicz. Został on pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie. Na pamiątkę w Przemyślu i Katowicach znajdują się ulice imienia Kazimierza Opalińskiego.

Kariera

Swoją karierę rozpoczął przed wojną. Grał wtedy najczęściej role komediowe. Po wojnie osiedlił się w Krakowie i tam podjął pracę. Jednak znanym aktorem stał się dopiero po przeprowadzce do Warszawy. W stolicy związany był z takimi teatrami jak: Teatr Współczesny oraz Teatr Narodowy. Znany jest z takich ról jak Guślarz w „Dziadach” Adama Mickiewicza, czy Rejent w „Zemście” Aleksandra Fredry. Występował również w filmach, ale zazwyczaj obsadzany był w rolach drugoplanowych. Opaliński zdobył wiele odznaczeń oraz nagród.