Hermann Haken

Hermann Haken – był z wykształcenia prawnikiem. Ukończył Uniwersytet Greifswaldzki. Pełnił funkcję burmistrza Kołobrzegu oraz nadburmistrza Szczecina. Zapoczątkował działalność kołobrzeskiego uzdrowiska.

Życiorys

Hermann Haken urodził się 5 maja 1828 roku w Koszalinie, zmarł 16 lipca 1916 w Berlinie. W 1878 roku został nadburmistrzem Szczecina. W czasie sprawowania tego urzędu Haken przeprowadził kompleksową przebudowę układu urbanistycznego miasta. Stworzył nową dzielnicę o charakterze mieszkaniowo – usługowym. Wpadł również na pomysł budowy biblioteki publicznej, cmentarza centralnego oraz Teatru Miejskiego. Za jego kadencji do Szczecina przyłączono Grabowo. Dzięki Niemu miasto sfinansowało budowę pomników Loewego i cesarza Wilhelma. W dniu 31 maja 1907 roku przeszedł na emeryturę wyprowadził się wraz z żoną do Berlina.Po czterech latach zmarła jego żona, a on odszedł po pięciu latach od śmierci swojej ukochanej. Pochowany został na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Na jego grobie stoi pomnik ozdobiony rzeźbą.

Ciekawostki

Po śmierci w uznaniu za jego zasługi nazwano jego imieniem rondo w Szczecinie. Mężczyzna został również odznaczony honorowym obywatelem miasta Szczecin. W 1852 roku wydał tomik wierszy. Urząd burmistrza Kołobrzegu pełnił przez dwanaście lat, a nadburmistrza Szczecina przez dwadzieścia dziewięć lat. Miał wizję nowoczesnego Szczecina, dlatego chciał rozwinąć port. Sądził ,że trzeba wybudować Wielką Trasę Żeglugową, która połączy Szczecin ze Świnoujściem i Berlinem.